Recepta na zdrowy kręgosłup

Ból kręgosłupa — sprawa dotycząca dosłownie każdego. Temat bardzo ważny, niezwykle popularny, ale niestety często zniekształcany różnego rodzaju mitami, przesądami, które wszyscy wokół powtarzają — a ja po prostu nie mogę już tego słuchać!!! ? ?

Jako osoba zawodowo zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem kręgosłupa chciałam co nieco otworzyć Wam oczy.
Najważniejsze sprawy pozwalające na nabranie właściwej perspektywy:

a) Dyskopatia to nic strasznego, prawie każdy z nas ją ma. Serio. Ja też mam, wystarczy, że odpoczywam tylko kilka dni więcej niż zwykle, spędzę więcej czasu w aucie albo schylając się po małego. A w pracy nic mi nie jest. Jak myślicie dlaczego? Bo się ruszam i to dużo. 🙂 Wasz kręgosłup kocha ruch, a nienawidzi bezruchu, długotrwałej pozycji statycznej czy w pochyleniu.

b) Badania obrazowe takie jak np. rezonans magnetyczny nie oddają w pełni tego, co dzieje się w Twoim kręgosłupie. Ból także nie zawsze oznacza, że stało Ci się coś poważnego i musisz być operowany czy dostać zastrzyk — raczej jest to sygnał, żeby poznać swój kręgosłup nieco bliżej. Nawet u osoby, która nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych w badaniu MRI może wyjść poważna dyskopatia.

c) Następna sprawa: operacja kręgosłupa: Nikomu nie muszę tłumaczyć chyba jak bardzo poważny jest to zabieg. Nie dajcie się zbyt szybko zoperować, błagam. Niestety operacje na kręgosłupie odbywają się zbyt często, zbyt często w gabinecie spotykam ludzi, u których pomimo operacji albo brak poprawy, albo … niestety jest gorzej. 🙁 Dlaczego? Ano dlatego, że nie wyeliminowali czynnika, który do tej operacji doprowadził. Druga sprawa to tragicznie prowadzona rehabilitacja pooperacyjna, a nawet można powiedzieć — brak rehabilitacji i jakichkolwiek sensownych zaleceń. Dlatego warto przyjść na profesjonalne badanie do fizjoterapeuty. Nie tylko fiksować się na badaniach z rezonansu i analizować każde zdanie, dołując się jednocześnie jaki to ja jestem chory!!!

d) Boli kręgosłup? Więc muszę go wzmocnić!!! No kto choć raz w ten sposób nie pomyślał? A wcale to nie jest do końca prawda. Czasem musisz popracować nad ruchomością, stabilizacją, zmienić nawyki. Wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych bez odpowiedniej ruchomości kręgosłupa oraz odpowiedniej stabilizacji głębokiej nie na wiele się zda. Także poza ćwiczeniami wzmacniającymi na kręgosłup koniecznie musisz poznać ćwiczenia mobilizujące, rozciągające, rozluźniające. Przeważnie to takie ćwiczenia okazują się istotniejsze w procesie terapeutycznym.

e) Twój kręgosłup nie jest kruchy i delikatny, więc nie musisz obchodzić się z nim jak z jajkiem. Serio!!! Jeśli cierpisz na bóle kręgosłupa, na pewno słyszałeś, że już nigdy nie wolno Ci: dźwigać, schylać się, siedzieć na krześle, biegać, pielić w ogródku itp. To prawda, że wszystkie te czynności wykonywane w nieprawidłowy sposób bardzo obciążają kręgosłup. Nie jest jednak tak, że jeśli ból kręgosłupa już się pojawił, to nigdy w życiu nie będziesz mógł wykonać żadnej z powyższych czynności. Ale należy nauczyć się robić to prawidłowo i po prostu o tym pamiętać na co dzień.

f) Zapytacie zatem: jak dbać o swój kręgosłup? W dbaniu o kręgosłup nie chodzi o to, żeby położyć się na stole, poddać się masażom, zabiegom z fizykoterapii. Obecnie takie postępowanie bez jednoczesnego stosowania specjalistycznych metod usprawniania, których działanie oparte jest na bodźcach mechanicznych, uznaje się za postępowanie niewłaściwe, ponieważ większość zespołów bólowych kręgosłupa ma tło mechaniczne, czyli tylko ruchem możemy to naprawić. Nawet w fazie ostrej trzeba się ruszać, dużo chodzić i przyjmować pozycje, w których nie odczuwamy dolegliwości albo odczuwamy je najmniej.

Zatem dlaczego w Polsce bóle kręgosłupa leczone są prawie wyłącznie farmakologicznie? To jest zupełnie bez sensu! Oczywiście w stanie ostrym (przez pierwszych kilka dni) leki przeciwzapalne są jak najbardziej wskazane. No i pamiętajmy, że każdy przypadek jest inny — to co pomogło twojej sąsiadce, tobie niekoniecznie pomoże.

Podsumowując: jeśli dopadnie Cię ból kręgosłupa, po pierwsze nie panikuj, po drugie, ruszaj się jak najwięcej, po trzecie, odwiedź dobrego fizjoterapeutę. A na przyszłość pamiętaj o odpowiedniej dawce ruchu, wybierz dla siebie rodzaj sportu, który lubisz, spacery, rower, bieganie ( ? ?‍ ? ⛷ ⛹ ? ? ? ? ? ? ? ? ? ),
ale do tego pamiętaj o zachowaniu elastyczności kręgosłupa, a wtedy będziesz cieszyć się zdrowym kręgosłupem przez długie lata.

A wy jakie macie doświadczenia z bólami kręgosłupa i ćwiczeniami?

Ja uważam, że regularne i odpowiednio dobrane ćwiczenia to podstawa normalnego funkcjonowania twojego kręgosłupa.

Zapraszam do mnie na trening.
Małgorzata Oleszkiewicz