Jak przygotować ciało i głowę do porodu?

Tytułowe pytanie chodzi za mną już od kilku lat. Najpierw sama przygotowywałam się do swojego drugiego porodu (i to właśnie ten pozytywny poród dał mi powera do działania) ????️‍♀️, a teraz przygotowuję moje dzielne dziewczyny, uczestniczki programu Aktywna Ciąża w Rehafit.
Pierwsze były ćwiczenia, których wartość podczas ciąży jest niezaprzeczalna. Ale czy tylko ćwiczenia wystarczą?…
Ćwiczenia podczas ciąży dają na prawdę wiele dobrego: pomagają przetrwać ciążę bez bólu, łatwiej z nimi urodzić, łatwiej wrócić do formy sprzed ciąży. Ale o tym wie już prawie każda kobieta. Szkoda, że nie każda ma odwagę się o tym przekonać na sobie. ?
Generalnie świadomość wśród kobiet rośnie i z tego powodu moje serce się raduje. ❤? Ale czy każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ćwiczenia podczas ciąży rozwijają odruchową zdolność ciała do urodzenia dziecka – że poprawiają zaufanie do własnych sił, że uczą kontaktu z własnym instynktem, że ułatwiają pozbycie się lęku i napięć, które mogą wstrzymać poród?
Dlatego nie lubię jeśli ktoś moje zajęcia nazywa fitnessem dla ciężarnych. Zapewniam Was, że to na pewno coś więcej niż tylko fitness.
Jeśli już to wiemy, czy uważacie, że tylko same ćwiczenia wystarczą, żeby przygotować się do porodu? Czy przygotowanie fizyczne równa się przygotowanie emocjonalne?… Niestety nie.
Dlatego podczas zajęć cały czas poruszamy temat przygotowania głowy. Uczymy się świadomości ciała, rozluźniania miednicy, barków, twarzy, napinania oraz rozluźniania dna miednicy, technik oddechowych podczas skurczów, przemycam pozycje wertykalne, przekonuję o tym jak ważny jest ruch podczas porodu, tłumaczę, które mięśnie powinny być aktywne podczas parcia, gdzie kierować siły, ba! mówię nawet jak przeć efektywnie. Uczymy się również relaksować i kontaktować z maluszkiem. ??
Ale uważam, że to ciągle za mało. Dlatego pracujemy w pocie czoła z taką jedną cudowną i niezwykle zaangażowaną osóbką nad świetnym warsztatem. Tę tajemniczą osobę przedstawie Wam niebawem, ? choć mogę zdradzić, że już ją trochę znacie. ??
A na wspomnianym warsztacie będzie dużo cennych informacji, miedzy innymi jak poradzić sobie z lękiem przed porodem, z czego on wynika, będzie o fizjologii bólu, będzie o skurczach (a raczej o falach, które są naszymi przyjaciółmi podczas porodu), jaką rolę w tym wszystkim odgrywają hormony, jak możemy wpłynąć swoim myśleniem i pracą z ciałem na przebieg porodu, i wiele wiele więcej.
A już od września rusza nowa grupa Aktywna Ciąża w Rehafit, w nowej lokalizacji, z nową energią. ☀️☀️???
Czy ktoś jest chętny lub zna kogoś kto chciałby z Nami przygotować się do porodu? Będę bardzo wdzięczna za polecenia i udostępnienia. ?

? Małgorzata Oleszkiewicz

? 512 510 904