Badanie kręgosłupa – na czym polega i komu służy

Często pytacie, jak wygląda badanie podczas konsultacji fizjoterapeutycznej, kiedy przychodzicie z bolącym kręgosłupem. Śpieszę więc z wyjaśnieniami🤗

Na pierwszą wizytę zawsze przeznaczamy godzinę. Po pierwsze terapeuta przeprowadza z Wami dokładny wywiad. Dla nas bardzo istotne są informacje o tym, w jakich pozycjach występuje ból: czy podczas siedzenia czy również podczas ruchu, czy ból jest zależny od pory dnia, czy jest stały czy nie, jaki jest charakter bólu: czy boli podczas przekręcania się w łóżku, i dużo dużo innych rzeczy, na które pacjent przeważnie nie zwraca uwagi.

Terapeuta następnie wykona badanie funkcjonalne, oceni ustawienie twojego kręgosłupa i miednicy, często zwróci uwagę na stopy, kolana lub biodra. Następnie wykona badanie ruchomości kręgosłupa w każdej płaszczyźnie.

Już często na tym etapie dowiadujesz sie sporo na temat twojego problemu. Terapeuta następnie bada siłę twoich mięśni, odruchy neurologiczne, czucie i napięcie korzeni nerwowych. Sprawdza też, czy ból spowodowany jest przez ucisk korzeni nerwowych, przez krążek międzykręgowy czy też ucisk na nerw przez mięsień gruszkowaty, który może dawać podobne objawy. Sprawdza napięcie tkanek na grzbiecie.

Zastanawiacie się pewnie, po co to wszystko? Po co nam w ogóle rehabilitacja i tak kompleksowe spojrzenie na problem?

Kręgosłup to narząd ruchu dlatego trzeba leczyć go ruchem a nie garścią tabletek przeciwbólowych, przeciwzapalnych i zwiotczających mieśnie. Podstawą sukcesu jest dobra edukacja — dająca informacje o przyczynie choroby i bardzo często prosty sposób na zmniejszenie bólu.

Bardzo często pacjenci po dawno przebytej dyskopatii przez lata nie schylają się, nie skręcają, bo kiedyś lekarz im zabronił. Przecież postępując w ten sposób problem będzie powracał, a z każdym „strzałem” będzie coraz gorzej!

Dyskopatii nie wyleczymy, ale dobrym postępowaniem możemy zahamować rozwój procesu zwyrodnieniowego. Rehabilitacja bólów kręgosłupa to nie tylko prądy, lampy, lasery i masaże, to przede wszystkim poznanie swoich ograniczeń, świadomość ciała, nauczenie się, w jaki sposób unikać niekorzystnych obciążeń, zrozumienie tematu i wytrwała praca.

Powodzenia😉🤗😜

Małgorzata Oleszkiewicz