Refleksologia stóp


Bezpośrednie oddziaływanie na receptory kanałów nerwowych często bywa w tej stosowanej przez nas formie akupresury skutecznym środkiem na pobudzenie mechanizmów samoleczenia organizmu. Potwierdza to także zarówno chińska tradycja medyczna jak i owoce wieloletniej pracy europejskich luminarzy oraz entuzjastów tej nieinwazyjnej metody leczniczej.

Pomimo swojej tajemniczości oraz związanych z tym faktem istotnych różnic koncepcji wyjaśniających jej działanie, refleksologia włączyła się więc już dawno na trwałe do bogatego zestawu terapii medycyny niekonwencjonalnej i dość często skutecznie wspiera naukowe kompetencje szanujących się ośrodków rehabilitacji.

Odwołujemy się zatem do niej nie tylko w naszej codziennej praktyce służącej np. oczyszczaniu ciała z toksyn oraz przywracaniu zachwianej równowagi fizjologicznej, ale też w przypadkach, gdy środki konwencjonalne nie przynoszą poprawy stanu zdrowia: przy uporczywych bólach głowy o niejasnej etiologii, nieustępujących obrzękach, nadpobudliwości itp.

Sesja diagnostyczna tej formy masażu pozwala jednakże często nie tylko na prawidłowe rozpoznanie już istniejących u pacjenta problemów zdrowotnych oraz ustalenie możliwości terapeutycznych – również tych leżących poza zakresem kompetencji usług Gabinetu – ale także na przewidzenie tendencji do określonego rodzaju patologii lub stwierdzenia jej nieodczuwalnego jeszcze początkowego stanu.