Kinesiotaping

Ta nowatorska i dość uniwersalna metoda zwalczania bólów oraz zapobiegania im, zwana także po polsku plastrowaniem dynamicznym, polega po prostu na oklejaniu skóry plastrami. Sama zasada działania i aplikacji jest więc stosunkowo nieuciążliwa, niedroga i w przeciwieństwie do środków farmakologicznych zupełnie nieinwazyjna dla organizmu, co czyni ją szczególnie pożądaną np. w przypadku bólów doświadczanych w okresie ciąży.

Rolą nazywanych tu umownie plastrami elastycznych taśm o różnym stopniu rozciągliwości – aplikowanym w zależności od miejsca na ciele oraz ordynowanej leczniczej funkcji – jest regulacja napięcia mięśniowego, która zmniejsza nadwrażliwość na dotyk, oddziałując także na receptory bólu i czucia głębokiego. Rola ta mobilizuje więc niejako bardzo wydajny i bezpieczny wewnętrzny system znieczulania.

Miejscowe naciągnięcie skóry przez przytwierdzone w miejscach urazów taśmy wymusza również drobne lecz istotne dla terapii przesunięcia skóry właściwej względem otaczającej mięśnie błony (powięzi), co zarówno poprawia transport limfy, eliminując zastoiny chłonki a wraz z nimi stany zapalne, jak i sprzyja szybkiemu usuwaniu mikrourazów, krwiaków oraz innych zmian martwiczych.

Plastry nie powodują miejscowych uczuleń ani odparzeń.

Kinesiotaping powszechnie stosuje się już kontuzjowanym sportowcom jako skuteczną metodę regeneracji pozwalającą na szybki powrót do formy oraz udział w treningach — a nawet w zawodach! — w trakcie trwania rekonwalescencji.

Zalecamy ją więc też jako podstawowy lub uzupełniający terapię gimnastyczną środek w leczeniu stłuczeń mięśni, skręceń stawów, ran i blizn pooperacyjnych oraz wszelkich stanów zapalnych i zwyrodnieniowych. Jeśli masz np. dużego siniaka, trudno gojącą się ranę lub opuchliznę, to dzięki oplastrowaniu możesz liczyć u nas na błyskawiczną ulgę w bólu oraz szybką regenerację urażonej tkanki.

Plastry zwiększają siłę osłabionych mięśni i więzadeł, a poprawiając krążenie, łagodzą skurcze mięśni i zapobiegają im, znacząco zwiększając dzięki temu efektywność przeprowadzanych równolegle terapii ruchowych. Leczenie taśmami proponujemy więc również przy terapii korekcyjnej wad postawy oraz szyjnego i lędźwiowego odcinka kręgosłupa.