Terapia wad postawy

Ruch to zdrowie. Wydawałoby się, że wzrastające zagrożenie wadami postawy polega wyłącznie na znacznym ograniczeniu potrzeby ruchu fizycznego wszędzie tam, gdzie kluczowy wpływ zarówno na ludzką pracę jak i na rekreację mają dzisiaj maszyny i komputery.

Schemat poglądowy - kręgosłup wraz z wypustkami korzeni nerwowychJest więc dość oczywiste dla mądrego rodzica, że jego dziecku grozi wadliwy rozwój kośćca na skutek ciągłego pochylania się nad ekranem smartfona lub osłabienie mięśni kończyn i kręgosłupa w wyniku czasu spędzonego na nieangażujących młodego ciała rozrywkach z konsolą do gier.

Jednak jest też bardzo ważne rozumieć, że gdy u dziecka wadę postawy już stwierdzono, to często nie wystarczy mu zaaplikować solidną dawkę codziennego ruchu bądź zapisać na trening.

Powinien to być bowiem ruch, który będzie korygował wadę postawy, a nie ją pogłębiał.

Stawiamy na pracę u podstaw, w związku z czym w diagnozie staramy się przede wszystkim rzetelnie ustalić przyczynę wady oraz jej związek z aktualnym stanem układu kostno-szkieletowego i mięśniowo-powięziowego.

Przyczyny te bywają czasem bardzo złożone i nierzadko terapeuta rozpoczyna swoją pracę od miejsca odległego od powstałego defektu, czemu rodzic nie powinien zbytnio się dziwić. Dotyczy to zwłaszcza wad kręgosłupowych biorących się często z deformacji miednicy, kończyn lub klatki piersiowej.

Rodzicom pomagamy rzetelnie ustalić rozsądną strategię leczenia, by z jednej strony właściwie ukierunkować potencjał rozwojowy ich dziecka, a z drugiej chronić je przed takim obciążeniem, które może potęgować skutki szkieletowych deformacji.

Naszym doświadczeniem pedagogicznym wspomagamy rodziców w nadzorze nad terapią dziecka w ramach ordynowanego indywidualnie programu ćwiczeń domowych, modyfikowanego wraz z postępami procesu rehabilitacji.

Wiedzą i doświadczeniem służymy także dorosłym narażonym w codziennej pracy na skutki jednostronnych obciążeń ciała i związanego z nimi ryzyka zniekształceń sylwetki.

Oczywiście możliwości korekcji układu kostno-stawowego są w ich przypadku mniejsze niż u dzieci, jednak realizowane przez nas programy ćwiczeń (zarówno indywidualnych jak i grupowych) pozwalają na znaczną poprawę fizycznej wydolności oraz utrzymanie prawidłowej postawy.

Skutkuje to zazwyczaj szybkim ustąpieniem dolegliwości bezpośrednio związanych z deformacją, co dodatkowo motywuje do zwiększenia cennej świadomości własnego ciała, ułatwiając naszym pacjentom lepszą kontrolę nad jego potrzebami.