1. Home
  2. Edukacja
  3. Aktywność kobiet w ciąży

Aktywność kobiet w ciąży

Wokół tak ważnego tematu jakim jest  aktywność kobiet w ciąży jak zwykle to bywa,  namnożyło się  mnóstwo dziwnych kontrowersji. Osobiście jestem głęboko przekonana o tak wielu korzyściach płynących z aktywności dla mamy i dziecka, że śmiało mogę to głośno powiedzieć: Mamo, umiarkowana aktywność w okresie ciąży to twój obowiązek!

 

Niestety przeciętna młoda kobieta już takiego przekonania nie posiada. Tym bardziej, że często związane z tym zagadnieniem wątpliwości wzmacniane są przez lekarzy prowadzących.

 

Postanowiłam zgłębić temat, chcąc pozyskać trochę rzeczowych argumentów mogących pomóc Wam w rozproszeniu tych wątpliwości i nabraniu należytego dystansu do panoszącej się propagandy.

 

Chciałabym się skupić na przeanalizowaniu płynących z ćwiczeń korzyści dla dziecka i jego wczesnego rozwoju. Będę wspierała się świetną książką pt: Przećwicz ciążę (zbiór niezbitych argumentów, dlaczego przed ciążą, w jej trakcie i po niej aktywność fizyczna jest bardzo ważna) autorstwa James Clapp i Catherine Cram, w której wszystkie informacje podparte są rzetelnymi badaniami naukowymi prowadzonymi przez wiele lat.

 

Mimo podejrzeń, że ćwiczenia mogą zaszkodzić nienarodzonemu dziecku i wpłynąć negatywnie na jego rozwój, przeprowadzono wiele badań, które potwierdziły, że ćwiczenia fizyczne matki podczas ciąży przynoszą zarówno krótko- jak i długofalowe korzyści dla płodu… Bo przecież bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze.

 

Sama pamiętam, jak w ciąży, prowadząc zajęcia grupowe, niepokoiłam się, czy aby nie zrobię krzywdy swojemu dziecku. Myślę, że sporo osób ma takie obawy. W moim przypadku były one największe we wczesnej ciąży, kiedy jeszcze nikt o tym nie wiedział, a ja na każdym treningu dawałam z siebie dużo, a po treningu zawsze miałam obawy, czy aby nie za dużo.

 

Już wtedy miałam potrzebę zgłębić temat. Niestety nie udało mi się wówczas dotrzeć do tak wartościowych badań, a mój lekarz prowadzący, niezainteresowany tematem, raczej sugerował pójście na L4.

 

Często kobieta w ciąży czuje wewnętrznie, że może i powinna kontynuować lub rozpocząć jakąś aktywność, jednak brak rzetelnych informacji na ten temat – a dodatkowo napędzanie stracha przez lekarzy, rodzinę i partnerów – skutkuje tym, że zamiast aktywnie spędzić ciążę, zbytnio chucha i dmucha na siebie, dogadza sobie, za dużo siedzi i leży, a w konsekwencji jest sztywna, napięta, czuje się ze sobą źle, często narzeka na różne dolegliwości, dziecko jest niedostymulowane; mało tego – często nie wstawia się w kanał rodny.

 

Dzieci kobiet ćwiczących mają naprawdę dużą przewagę w wielu dziedzinach w porównaniu do dzieci mam prowadzących mało aktywny tryb życia.

 

Przewaga ta ujawnia się następująco:

Natomiast badania tej samej grupy dzieci mam ćwiczących po osiągnięciu pięciu lat wykazały o wiele wyższy poziom intelektualny i znacznie lepiej rozwiniętą umiejętność wypowiadania się niż miało to miejsce u dzieci w grupie kontrolnej.

 

Dzieci, które były szczupłe przy narodzinach, rosły normalnie w okresie niemowlęcym i dzieciństwie, ale pozostawały szczupłe. Fakt ten ma szczególnie doniosłą wymowę w dzisiejszych czasach, kiedy otyłość wśród dzieci rośnie w zastraszającym tempie, skutkując ciężkimi zaburzeniami wewnątrzustrojowymi już w wieku dorastania.

 

Podsumowując: jeśli jesteś mamą, która chciałaby rozpocząć ćwiczenia, ale nie do końca wie, czy powinna, a przede wszystkim zastanawia się, czy jest to bezpieczne dla jej dziecka, nie zastanawiaj się, tylko dołączaj do naszej grupy Aktywych 9 miesięcy albo po prostu nie rezygnuj z aktywności, którą miałaś przed ciążą (z małymi wyjątkami).

 

Naprawdę warto być świadomym, aktywnym i przygotować się do tego wydarzenia pod wieloma względami, bo to zaprocentuje zarówno na sali porodowej, w czasie powrotu do formy, a przede wszystkim da ogrom korzyści dla twojego maluszka.

 

Małgorzata Oleszkiewicz

Gabinet RehaFit Małgorzata Oleszkiewicz

Nitschmanna 20-22 E

82-300 Elbląg

Rejestracja 8.00-20.00

tel. 512 510 904

Umów wizytę