Z biegiem lat fizjoterapia z pewnością przybiera na popularności. Dzięki temu postępowi również kobiety ciężarne oraz w połogu, mogą liczyć nie tylko na wsparcie położnej czy lekarza , ale również fizjoterapeuty uroginekologicznego.
Ciało kobiety ciężarnej ulega ciągłym zmianom. W niej powstaje życie. Dla wielu kobiet okres ciąży jest zarówno pięknym doświadczeniem, jak i okresem pełnych trudów, dlatego pomoc fizjoterapeuty często okazuje się zbawienna, zarówno w dolegliwościach okresu ciąży, jak i w przygotowaniu do porodu.
Fizjoterapia w okresie ciąży zajmuje się kobietą w okresie przygotowania do zapłodnienia, podczas ciąży oraz w okresie poporodowym. Fizjoterapeuta zajmie się zarówno terapią narządu ruchu, wspomaganiem działania narządów i poprawą krążenia obwodowego, przygotowaniem kobiety do aktu porodu, jak również zmniejszeniem bólu porodowego, terapią w połogu oraz niwelowaniem następstw ciąży.
Od dawna jestem przekonana o dużej roli skutecznej fizjoterapeutycznej praktyki w prawidłowym prowadzeniu ciąży.
Do najczęstszych zaburzeń, z którymi borykają się kobiety ciężarne to:
Poza typową fizjoterapią w okresie ciąży bardzo bliskie jest mi podejście osteopatyczne. W pierwszym trymestrze skupiamy się często na wyciszaniu autonomicznego układu nerwowego, pracując z pacjentką za pomocą technik czaszkowych oraz na centrach osteopatycznych związanych z przewodem pokarmowym. Ruchomość tej okolicy jest również ważna dla działania przepony, a tym samym dla oddychania i zaopatrzenia w tlen zarówno matki, jak i dziecka. Wzrost macicy znacznie rozciąga więzadła macicy. Rozciąganie tych więzadeł może być bolesne, ale można z tym pracować, biorąc pod uwagę miednicę jako całość i stosując specjalistyczne techniki BLT. Macica w ciele ciężarnej kobiety powinna swobodnie poruszać się, przepona powinna być elastyczna i ruchoma, a narządy jamy brzusznej możliwie wolne od ograniczeń, aby zrobić miejsce dla rosnącej macicy. Kość krzyżowa i ogonowa natomiast musi być wolna od napięć i uszkodzeń, kość ogonowa powinna mieć możliwość ruchu grzbietowego, żeby nie blokować kanału rodnego.
Nierówne napięcie, zmiany spowodowane bliznami, silnie lub niedostatecznie napięte mięśnie dna miednicy mogą powodować problemy podczas porodu.
Kolejną zmorą kobiet w ciąży są żylaki na nogach lub genitaliach. Aby zapobiec pojawieniu się krwi i obrzęku osteopatia proponuje niezwykle skuteczne techniki limfatyczne.
Z powyższego przeglądu zastosowań metod osteopatii wynika jej bardzo duża przydatność dla naszej codziennej profilaktyczno-terapeutycznej praktyki, która nieustannie rozwija się i wzbogaca, by oszczędzić rodzącym kobietom bólu i niepotrzebnego cierpienia.
Małgorzata Oleszkiewicz
|